Ana içeriğe atla

Hamile Olanların Dikkatine !!!

Merhaba arkadaşlar ;

bu haberi sizlerle paylaşmadan önce bugün 

eczanede eczacımızın bize tavsiye ettiği ilaç 

decavit oldu. 

Not: Resim olarak en aşağıda bulunmaktadır.

Bayer ilaç firmasının, özellikle hamile kadınlar tarafından kullanılan ilacında domuz jelatini kullanıldığı açıklaması sonrası müştekilerce dava açıldı.

Dava avukatı Arzu Bakır Öztunç, ilk kez bir ilacın içinde domuz jelatini kullanılması nedeniyle manevi tazminat davası açıldığını belirtti.
Öztunç, özellikle gebelik ve emzirme dönemindeki kadınları ve yakınlarını ilgilendiren davayla ilgili şu açıklamaları paylaştı:
"Türkiye'de özellikle hamileler tarafından sıklıkla kullanılan bir vitamin ilacı olan Elevit Pronotal ile ilgili olarak,  5.000,00 TL manevi tazminata hükmedilmesi talebiyleSağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu aleyhineAnkara 7. İdare Mahkemesi'nin 2014/2262 E. Sayılı dosyası üzerinden, BAYER TÜRK KİMYA SANAYİ TİC.LTD.ŞTİ aleyhine de yine 5.000,00 TL manevi tazminat talebiyle ANKARA 3. TÜKETİCİ MAHKEMESİ’NİN 2015/22 E. Sayılı dosyası üzerinden dava açılmıştır."

"TÜRKİYE'DE BİR İLK"


"Bir İlacın İçinde Domuz Jelatini Kullanılması Nedeniyle Manevi Tazminat Davası açılması Türkiye de bir ilk olma özelliği taşımaktadır. Elevit Pronatal’ın prospektüsüne bakıldığında, terapötik endikasyonlar kısmında “Gebelik ve emzirme döneminde artan gereksinim ve yetersiz alım sonucunda ortaya çıkabilen genel vitamin ve mineral eksikliklerinin önlenmesi ve tedavisi.” denilmekte ve prospektüste özellikle çocuk doğurma potansiyeli bulunan kadınların kullanabileceği belirtilmektedir."

KADINLARA "MUTLAKA KULLANILMALI" ALGISI YERLEŞTİRİLDİ


"Elevit'in nüfusu hızla ilerlemekte olan Türk toplumunda hamileler tarafından en çok kullanılan ilaç olduğunu, doktorlar tarafından çok büyük oranda bu ilacın reçete edildiğini ve Türk bayanlarının beynine hamilelik ve sonrasında mutlaka bu ilaç kullanılmalı gibi bir algı yerleştirilmiş olduğunu hamilelik ile ilgili bilgi veren tüm yayınlarda görmek mümkündür. Ülkemizde çok yaygın olarak kullanılan bu ilacı, doktorum tarafından önerilmesi neticesinde, hasta-hekim ilişkisindeki güven prensibi kapsamında hem hamilelik hem de emzirme döneminde kullanmış bulunmaktayım.

SAĞLIK BAKANLIĞI BİLGİ VEREMEDİ


"Kullanmış olduğum ilaçları gösteren liste SGK Başkanlığı Genel Sağlık Sigortası Genel Müdürlüğüne başvuruda bulunarak temin edilmiş ve mahkeme dosyasına sunulmuştur. Sağlık Bakanlığına bilgi edinme birimi üzerinden iki kez tarafımdan başvuru yapılmış ancak, ilacın ruhsatlandırılmasına yönelik yüzeysel bilgi dışında Elevit ilacında domuz jelatini olmadığına dair bir CEVAP ALINAMAMIŞTIR."

BAYER "DOMUZ JELATİNİNİ" YALANLAMADI

"İlacın üretimini gerçekleştiren Bayer Firmasına yapılan şifahi başvuruda da domuz jelatinin kullanıldığı yönündeki haberlerin yalanlanmadığı, birçok kişinin firmayı aradığında aldıkları cevabın “DOMUZ JELATİNİ VAR” şeklinde olduğunu belirten birçok basın ve internet haberleri de mevcuttur."

"BEBEĞİME HARAM MADDE VERDİM.."


"Dini ve ahlaki değerlere göre çocuğumu yetiştirmeye çalışan bir anne olarak, İslam Dini Kurallarına aykırı bir şekilde, bebeğime daha anne karnında iken, bu ilaç aracılığıyla haram bir maddenin yüklenmesi, daha sonrasında, ilacın emzirme döneminde de kullanılması nedeniyle aynı haram maddenin anne sütüne de geçmesine sebebiyet verdiğim düşüncesi, beni derinden yaralamıştır. Dava hazırlık sürecinde Avukatım Av. Arzu Bakır Öztunç tarafından yapılan araştırmalarda; başka dinlerin egemen olduğu birçok ülkede dahi, azınlık konumundaki Müslüman halkın inancına duyarlılık gösterilerek helal sertifikalı ilaçlar listesi oluşturulduğu, Müslüman olan ülkelerde ilaç üreten ya da ilaç ihraç eden firmaların domuz jelatini yerine sığır, koyun jelatini kullandığı ya da pahalı olsa da bitkisel jelatini tercih ettiği ve özellikle prospektüslerinde bunu belirttiklerini gördük."

BAYER: DOMUZ JELATİNİ KULLANIYORUZ AMA..


"Türkiye de muadil ilaç üreten firma ya da firmaların tüketicilerin bu konudaki hassasiyetine saygı gösterip yardımcı maddede kullanılan ve maliyeti düşük olan domuz jelatinini bırakıp, bitkisel ya da diğer hayvan jelatinlerini kullanmayı tercih etmeye başlaması ve açıkça ilacımızda domuz jelatini yoktur (ki bu ilaç/ilaçlar da Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumunun ruhsatlandırma işlemine tabi tutulmaktadır) açıklaması yapabilmesi karşısında BAYER FİRMASI hemen hemen tamamı Müslüman olan Türkiye’de tüketicilerle dalga geçer gibi “evet domuz jelatini kullanıyoruz ama sağlık açısından bir sakıncası yok” diyerek sadece fiziki sağlığa dikkat çekiyorsa, ruhsal sağlığımın zedelemiş olmasından dolayı oluşan sorumluluğa katlanmak zorundadır."
"Tüm bu belirtilenlerin ışığında, Ülkemizde çok fazla kullanılan ve Müslüman bir ülke olarak üretiminde hassasiyet gösterilmesi gereken bir ilaç hakkında bunca yapılan habere rağmen içinde “Domuz Jelatini Yoktur” DİYEMEYEN ya da varsa da bunun önüne geçmek için inek, koyun vs. jelatini veya daha maliyetli olsa da bitkisel jelatin kullanılan ilaçların üretilmesi, ithalatı konusunda herhangi bir girişimde bulunmayan, Müslüman olmayan ülkelerde bile helal sertifikalı ürünler listesi oluşturulurken, bu konuya hassasiyet gösterecek milyonlarca kişi olmasına rağmen bunu görmezden gelen TÜRKİYE İLAÇ VE TIBBİ CİHAZ KURUMU ile “DOMUZ JELATİNİ VARDIR” ibaresini rahatça kullanan Firma karşısında söz konusu manevi tazminat davalarını açmak zarureti doğmuştur. Manevi yönden zararımın telafisi veya parasal bir karşılıkla denkleştirilmesi mümkün olmamakla birlikte, konu hakkında hukuki süreç başlatılarak, insanların hassasiyetlerine değer verilmesi ve başka annelerin ve doğmamış veya daha anne sütü alan yeni doğmuş bebeklerin mağduriyetlerine dikkat çekilmesi hedeflenmektedir."

Bir teşekkür'ü çok bilmeyin :)
Yorumlar

Yorum Gönderme

Bu konuda Fikrinizi Paylaştığınız için Teşekkür Ederiz

Bu blogdaki popüler yayınlar

Tövbe Duası Tesbihatı

TEVBE DUASI “Esteğfirullah, Esteğfirullah, Esteğfirullah… Bi adedi külli istiğfârin istağferahu’l- müsteğfirûn.” Beni bağışla ya Rab, beni bağışla ya Rab, beni bağışla ya Rab… Senden bağışlanma dileyen bütün insanların tevbeleri sayısınca sana tevbe ediyorum. TESBİH DUASI “Sübhanallah, Sübhanallah, Sübhanallah… Bi adedi külli tesbîhin sebbehahu’l- müsebbihûn.” Ya Rabbi seni tesbih ederim, Ya Rabbi seni tesbih ederim, Ya Rabbi seni tesbih ederim… Seni tesbih eden bütün insanların söyledikleri tesbih sayısınca seni tesbih ederim. HAMD DUASI “Elhamdülillah, Elhamdülillah, Elhamdülillah… Bi adedi külli tahmîdin hamidehü’l- hâmidûn.” Ya Rabbi sana hamdolsun, ya Rabbi sana hamdolsun, ya Rabbi sana hamdolsun… Sana hamd eden bütün insanların hamdleri sayısınca sana hamdolsun. TEKBİR DUASI “Allahuekber, Allahuekber, Allahuekber… Bi adedi külli tekbîrin kebberahu’l- mükebbirûn.” Ya Rabbi seni tekbir ederim, ya Rabbi seni tekbir ederim, ya Rabbi seni tekbir

313 SIRRI VE YASANAN OLAYLAR

Ahir zamanda gelecek ve Allah için her şeylerini feda ederek çaba sarf edecek topluluk hakkında Muhammed b. Hanefi (ra)'dan rivayet edildi ki: “Sayıları  Bedir   Ashabı  (313) kadardır. Evvelkiler onları geçmediği gibi, sonrakiler de onlara yetişemezler. Onların sayıları Talud ile nehri geçenler kadardır.” (Meriy b. Yusuf b. Ebi bekir b. Ahmet b. Yusuf el-Makdi'si; "Feraidu Fevaidi'l Fikr Fi'l İmam El- Mehdi  El-Muntazar") Hadis'i şerifte belirtildiği gibi yeryüzünün en hayırlı kimseleri olarak tanıtılan bu seçkin kişiler ahir zamanda tüm dünyaya adaleti ve hak dini yayacak insanlığa zenginlik ve mutluluk gelmesine vesile olacaktır… Peki, neden bu 313 kişinin makamına kimse erişemiyor ve erişemeyecek? Neden insanlık tarihinin en seçkinleri bu kişiler ve onların önderleri cennetin 5 efendisinden birisi olarak tanıtılıyor? Cevap Kur'an-ı Kerim'de saklıdır. "O,  hanginizin  daha güzel amel yapacağını sınamak için ölümü ve hayatı yaratan

Prof. Dr. Nihat HATİPOĞLU Cevaplıyor

Prof. Dr. Nihat HATİPOĞLU'na Soru Sorun    Sperm bankacılığı sakıncalı mı?  / Misafir Aralarında evlilik bağı olan (yani karı-koca) eşler arasında tüp bebek için döllendirme caizdir. Ancak nikah bağı olmayan herhangi bir kişiden sperm transferi caiz değildir. Bu nedenle de bazı ülkelerde görülen 'sperm bankacılığı' dinen meşru değildir. Peygamberimizin uyumadan önce vücudunu okuyup sıvazladığını duydum. Acaba ne okurdu?  / Misafir Peygamberimiz uyumadan önce Kuran-ı Kerim'den birçok sure okurdu. Ama sizin kastettiğiniz olay şudur: O, uyumadan evvel ihlas, felak ve nas surelerini okur, ellerine üfler ve vücudunu sıvazlardı. Zina eden dinden çıkar mı?  / Misafir Bir hadiste, "Bir Müslüman imanı yerindeyken, yani imanlı olduğu halde zina etmez" tarzında bir ifade yer alır. Bundan ötürü bazı alimler, "kişi zina ederken imanı kendisini terk eder" derler. Çünkü bu kutsi duygu ile zina bir arada bulunamaz. Bazı alimler ise bu hadisi,

Menzil Şeyhi Kimdir. Gavs-ı Sani Seyyid Abdulbaki (ks) Hz. Hakkında

Gavs-ı Sani Seyyid Abdulbaki (ks) Hz. Hakkında Adıyaman Kahta ilçesi Menzil köyünde yaşayan Gavs-ı Sani Seyyid Abdulbaki (ks) Hz. Hayatı Bu okuyacağınız sayfada ki yazı tamamen Naksibenditarikati.com web sitemiz yöneticisi tarafından hazırlanmış ve kendi anılarından bazı kesitleride katıp derleyerek siz değerli okuyucularımızın istifadesine sunulmuştur. İçiniz deki kayıp dünyanın Menzil'ine ulaşmanız dileğiyle.. Hayırlı okumalar: Babaları  Gavs-ı Kasrevi Şeyh Seyyid Abdulhakim El Hüseyni (kuddise sırruh)  olup, Ehli Beytin günümüzde ki varisi, kutlu soyun temsilcisi ve zamanın Ehli Sünnet Vel Cemaat inancının yaşanmasına vesile olan, biz dahil milyonların güzel ahlak ile boyanmasına, günah çukurlarından kurtulup Kuran ve Sünnet yoluna girmesine vesile olan ve nasıl ki yaratılmışların en şereflisi ve mükemmeli  Hz. Muhammed (Sallallahu aleyhi ve sellem) Efendimiz  ise, torunu ve varisi  Gavsı Sani Şeyh Seyyid Abdulbaki (ks)  hazretleride şu an yaşayanların en mükemmel