YKS SINAVI AÇIKLANDI, TABAN PUANLARI NEDİR? TYT, AYT NEDİR?, ÜNİVERSİTE TERCİHLERİ NASIL YAPILIR.

YKS SINAVI AÇIKLANDI, TABAN PUANLARI NEDİR? TYT, AYT NEDİR?, ÜNİVERSİTE TERCİHLERİ NASIL YAPILIR.
 2022 YKS SINAVI AÇIKLANDI
Sorgulama yapmak için tıklayınız.
Sorgulama nasıl yapılır.?
Üst satıra Türkiye Cumhuriyeti Kimlik numaranızı yazıyorsunuz. 
Alt kısımda ise ösym şifrenizi giriyorsunuz. Şifrenizi unutmuş ve hatırlamıyorum diyorsanız.


Bu şekilde yapmak isterseniz altarnetif olarak crome browserden ayarlara girip kaydedilmiş şifreler bölümünden ögrene bilirsiniz.
Bu sayfaya girdiğinizde dikkat etmeniz gereken en önemli şeylerden biri ösym sayfanının orijinali olup olmadığı bunu anlamanız için adres çubuğuna bakınız. 

Bu şekilde olduğuna emin olduğunuzda giriş yapabilirsiniz. Bu şekilde başlamayan sayfalar sahte sayfa yani fake sayfalar şifrelerinizi çalabilir.

TYT nedir.

TYT sınavı üniversite sınavlarında öğrencilerin girdiği ilk sınav oturumudur. TYT, 12. Sınıfta okuyan öğrencilerin üniversiteye girebilmek için başarı göstermeleri gereken bir sınavdır. YKS sınavının ilk aşaması olan TYT öğrencilerin çeşitli alanlardaki becerilerinin ölçülmesini sağlar. Öğrencilerin bu sınavda gösterdikleri başarı puanı üniversiteyi kazanmalarında oldukça etkilidir. TYT sınavının asıl mantığı TYT sınavının açılımı Temel Yeterlilik Testi olmaktadır.Öğrencilerin sahip durumda oldukları temel yeterliliklerini ölçen birinci oturum sınavı olarak gerçekleştirilmektedir.Herkesin girmekte olduğu bir sınav olmasından dolayı Türkçe ve Matematik ağırlıklı gerçekleşmektedir.

AYT NEDİR?

Eski isimleri YGS-LYS olan TYT-AYT, yüksek öğretime geçiş sınavlarıdır. Üniversite kazanma hayalini gerçekleştirmek isteyen öğrenciler TYT ve AYT sınavlarına girerek bu hayallerini gerçekleştirebilirler.

AYT: Alan Yeterlilik Testleri, üniversiteye gitmek isteyen lise son sınıf veya lise mezunu öğrencilerinin 4 yıllık fakültelere yerleşmesi için girmesi gereken sınavın ismidir.Ortaöğretim kurumlarının (lise veya dengi okullar, açık öğretim liseleri) son sınıfında olanlar veya bir ortaöğretim kurumundan mezun olanlar sınava başvurabilirler.

AYT içinde hangi dersler var?

AYT sınavı alan bilgisi ölçerken, YDT ise yabancı dil eğitimi almak isteyen öğrenciler içindir. TYT ve AYT konuları arasında matematik, Türkçe, geometri, fizik, kimya, biyoloji, coğrafya, tarih, felsefe ve din kültürü yer almaktadır.
Üniversite Kontenjanları/Taban Puanları belli oldu mu? 2022 2 yıllık/4 yıllık üniversite taban puanları belli oldumu?

YKS TERCİH KILAVUZU YAYIMLANDI MI?

2022-YKS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzunu bu hafta içinde yayımlanacak.

YKS TERCİH İŞLEMLERİ NE ZAMAN

2022-YKS tercih işlemleri 27 Temmuz 2022 tarihinde başlayacaktır.
Adayları tercihlerini 27 Temmuz - 5 Ağustos tarihleri arasında http://osym.gov.tr adresinden yapacaklardır.Adaylar, erişime açılacak. 2022-YKS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu'na ÖSYM'nin internet sitesinden ulaşabilecekler. 2022 yılında, YKS sonuçlarına göre yapılacak merkezî yerleştirmede, 2022 yılı yerleştirme puanları ile 2022 yılı için hesaplanmış ek puanlar kullanılacaktır.
2021 taban puanlarını bu sayfadan sorgulayabilirsiniz. 


2 yıllık açık öğretim üniversiteleri hangileridir. 

-Atatürk üniversitesi
-Anadolu üniversitesi 
-İstanbul üniversitesi

200,250,300,350 ve 400 Puanla Hangi Üniversitelere Gidebilirim?

ÖSYM tarafından yayınlanacak kılavuz adaylara tercih sürecinde rehberlik edecek. Üniversitelerin alım yaptığı puanlar, her yıl sınavın zorluk ve kolaylık derecesine göre değişkenlik gösteriyor. 

Adaylar 2022 YKS üniversite taban puanlarını dikkate alarak tercihlerini yapacak. 200,250,300,350 ve 400 puanıyla alım yapacak üniversitelerin listesine aşağıdan ulaşabilirsiniz.

2021 2 yıllık YKS puan yerleştirme klavuzu için tıklayınız

2021 4 yıllık YKS puan yerleştirme klavuzu için tıklayınız 

YKS TERCİH ROBOTU 

Arkadaşlar tercih yaparken işinize yarayacağını düşündüğüm hem kolay hem pratik bir şekilde neredelere  tercih yapabileceğiniz tercih robotları sayesinde işinizi kolaylaştırmış olacak tercih robotu sunumu barındıran siteleri paylaşıyorum. 


Lisans için 4 yıllık 

Önlisans için 2 yıllık 

Arkadaşlar bu zamanda sizler için hazırlanmış harika bir site adresi veriyorum. 


Yazımız devam edecektir takipte kalınız. 

Yorumlar